Mi ez az egész? | About You-Too...

English follows Hungarian...

Mi a You-Too?

A You-Too egy csoportban zajló tanulási-tanítási módszertan. Lényege, hogy a résztvevők egy közös alkotást hoznak létre (podcastot, mobiltelefonnal felvett dokumentumfilmet, animációs filmet), s folyamatosan reflektálnak az alkotás folyamatára.

Milyen kihívásokra ad választ a You-Too módszer?

A felsőoktatási intézményekre jelentős nyomás nehezedik szerte Európában: minél gyorsabban, minél nagyobb ismeretanyagot átadni minél több diák számára – természetesen a lehető legköltséghatékonyabban. Ezek az intézmények egyre inkább a globális nagyvállalatokra emlékeztetnek, mintsem szellemi alkotóműhelyekre. Működésük a mérhetőségre, az összehasonlíthatóságra épül, az azonnal a termelés szolgálatába állítható gyakorlati ismeretekre, az olyan készségekre, mint például a prezentációkészítés.

A felsőoktatásban egyre növekszik az elmagányosodás, állandó tanulói csoportok helyett a szabad óraválasztás nemvárt következményeként a diákok elszigetelődnek egymástól, ráadásul a legtöbben pénzkereső tevékenységet folytatnak a tanulás mellett, azaz voltaképpen egy felgyorsított felnőtté válás mellett járnak egyetemre, nem pedig mint egyetemisták keresnek egy kis kiegészítőt. Jelentős a teljesítményelvárás, már az elsőéves hallgató is a munkaerőpiacra készülődik, óráit és tanárait tudatosan kénytelen választani: fontos az osztályzat, az ajánlólevél, igazi, felnőtt tét van: diákhitel törlesztése. És mintha az egyén lenne az elsőszámú és egyetlen felelőse saját mentálhigiénés rossz közérzetéért, a kiégésért.

A You-Too módszer három pillére

A módszer három területen fejleszt: 1. „nem vagyok egyedül”, 2. projektfegyelem, 3. a szépség önmagáért.

1. „Nem vagyok egyedül”: az önismeret a csoportban való részvétel útján alakul, az egyén szembesül a közös célhoz való saját viszonyulásával. A You-Too csoportos alkotási folyamat, ami sokszor nehezebb, de szebb, mint egyedül eljutni valahova, az egyén számára a csoport tükröt tart. A csoporttagok gyorsan felismerik, hogy egyik vagy másik kihívás, probléma, fájdalom nem csak őket sújtja, de más, hozzájuk hasonló korú és élethelyetű fiatalt is. A tanulási készségek és képességek fejlesztését is az önismeret területéhez soroljuk, hiszen a kelet-európai oktatási rendszerek egyik sajátja, hogy a tanítási folyamat során nem a tanulói igények sokféleségéből, hanem a tanítási módszertanból indul ki.
A You-Too kimondatlanul alkalmazza a tanítva tanulás technikáját, mely alaposan előkészített csoportvezetés (profi tréner) mellett azt jelenti, hogy a csoporttagok egymásnak adnak át ismereteket (video-készítés, hangvágás, beszédtechnika, interjúkészítés, fotózás és még hosszan sorolhatnánk). Ezáltal az adott tudás saját maguk számára (is) elmélyül, sőt maguk jönnek rá, mi az, amit nem tudnak.

2. A projektfegyelem nem szorongást, poroszos drillt jelent. Pont az ellenkezőjét: az egyén szorongása éppen attól oldódik, hogy olykor a legapróbb részletek is tisztázottak, így a megadott keretek között már szabad a mozgás. A projektfegyelem, mely talán a leginkább gyakorlati, akár piacosítható készség, anélkül, hogy a You-Too-módszertannak ilyen jellegű célja lenne. Az a tapasztalatunk, hogy hatalmas hiány mutatkozik alapos tervezésből, kiszámítható végrehajtásból, használható visszacsatolásból, megfelelő időgazdálkodásból, a szerepek és elvárások tisztázásából, a mérföldkövek és teljesítési kritériumok kitűzéséből a munka és alkotás szinte minden területén. Általános tapasztalat, hogy a legtöbben nem ismerik fel azt, hogy a művészeti alkotás, a tudományos kutatás, a nonprofit aktivizmus vagy éppen a sikeres biznisz alapja legalább annyira a megfelelően előkészített és színvonalasan elvégzett projektmunka, mint az egyéni kiválóság vagy a sziporkázó ötletek sokasága, valamint a kiégésig fokozott önkizsákmányoló hősiesség.

3. Szépség önmagáért: arról az esztétikáról, a praktikumon túli szépségről van szó, melyet bár a 21. század elején a legtöbben magukévá akarnak tenni, mégsem teszik. A szépség, a pillanat varázsa, az érdek nélküli tetszés. A You-Too-módszertan éppen a jól megtervezett és kiszámított keretrendszeren belül épít a nem mérhetőre, nem tervezhetőre, nem kiszámíthatóra. A szépség, az érzelmek, a belső élmény az alkotás üzemanyaga. A határidő, a szerepfelosztás és a várt végeredmény csak keret. Az alkotás gyönyörűsége az igazi dolog, amit minden résztvevő megkap, ha bele tud rakni a folyamatba energiát, függetlenül a tehetségességétől.


You-Too: mental hygiene methodology for college-age students

You-Too is a teaching and learning methodology. It focuses on individual needs and uses their motivational power instead of trying to solve big social problems. This is an art-based learning methodology with significant mental hygiene components designed for groups of university students. In intense collaboration, the group members produce an animated film or a documentary or a podcast, addressing a social issue of their choice (e.g. racism, gender, climate change, or social inequalities).

"My colleagues and I have spent a decade researching the nature (and reduction) of prejudices. We have organised theoretical and practical programs meant to reduce prejudice among students, or multipliers (teachers, social workers). Our efforts were marked by a few moments of success and many-many failures." - siad George Ligeti PhD, the inventor of You-Too methodology. The methodology presented here, which is the result of these past failures, takes individual needs as its starting point and targets the general prejudicial qualities found in their thinking. Instead of taking a social problem as its point of departure, it starts from the individual's desire to do better (change of mindset, development of soft skills) or to feel better (mental hygiene). It promotes personal development and, perhaps indirectly, some progress in understanding and addressing certain social issues.

Challenges met by You-Too methodology

Higher education institutions are under considerable pressure to deliver the highest possible amount of knowledge as quickly as possible to as many students as possible – and, of course, as cost-effectively as possible. Some institutions increasingly resemble global corporations rather than creative intellectual centers.

There is also a growing isolation in higher education, and the majority of students also holding jobs during their studies to make a living, even first-year students are preparing for the labor market: the repayment of student loans and later mortgage. And it is as if the individual were primarily and solely responsible for her or his own mental hygiene malaise or burnout.

The pillars of You-Too

The three pillars of the methodology are 1. self-knowledge, 2. project discipline and 3. aesthetics for its own sake. Self-knowledge develops through group participation, as the individual faces his or her own attitude towards the common goal. “The point is that we can jointly create a piece of work that we can look back on later with pride and joy, even though we didn’t know each other at the beginning,” says a student.

The second pillar is project discipline, which is perhaps the most practical and even marketable skill, even if that is not the express goal of You-Too methodology. In our experience, there is an enormous shortage of careful planning, reliable execution, usable feedback, good time management, a clarification of roles and expectations, setting milestones and performance criteria in nearly all areas of work and creation. Most people (and BA student) generally do not realise that artistic creation, scientific research, non-profit activism is based as much on well-prepared and well-executed project work as on individual excellence or an abundance of bright ideas.

The third pillar is aesthetics, beauty beyond practicality – beauty, the magic of the moment, disinterested pleasure – which most people long for at the beginning of the 21st century, but very few actually embrace. You-Too methodology builds on the unmeasurable, unplannable, and unpredictable within a carefully designed and calculated framework. Beauty, emotion, and inner experiences are the fuel of creation. Deadline, the division of roles and the expected outcome are its framework.

How does it work?

The group coordinator holds the creative process together, but tries not to influence it, control it, speed it up or slow it down, their role being quite similar to that of a group trainer. The group coordinator is a professional with previous experience in mental hygiene development and in pedagogical work with groups.

The process starts with brainstorming and continues until the film (or podcast) is released. Project participants are actively involved throughout the whole process, from writing the story on which the film is based, through production, to the promotion of the film. The method is aimed primarily at opinion makers in the broad sense, i.e. educators, journalists, social workers, academics in the humanities, etc., and at BA students in one of these fields. In their animated film (or, more recently, a radio play), the group presents a social problem by which most of its members are affected.

“I had been completely unaware of being affected by the given social problem, and had only just realised it also affected me” – says one group member. In some cases, it is a revelation to realise that, although one does not personally belong to any religious, sexual or national/ethnic minority, they can become the target of attacks because of their own nationality, religion or even their physical appearance or body shape.

One of the projects based on You-Too methodology was product a podcast by disadvantaged pupils (with ethnicized background). They completed a podcast for blind people and cooperated in a group which was led by BA-students in Hungary. "When we work with children, when we teach them, we realise how hard the work of education is. Of course, it’s much easier when the children do something they are interested in and get up when they want to, but that’s not possible in primary school," says one BA student.

George Ligeti PhD
social psychologist